„MUCHOMORY” i “obelisk”

W roku 2014 na terenie Krakowa stanęły rzeźby autorstwa Maurycego Gomulickiego w ramach projektu „Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocy.”. Dzięki temu możemy dziś podziwiać „MUCHOMORY” pod Nowohuckim Centrum Kultury oraz „OBELISK” tuż obok Centrum Kongresowego ICE KRAKÓW, ale to nie wszystko! Już czerwcu w Krakowie stanie ostatnia, wieńcząca tą cześć projektu a zarazem najbardziej spektakularna rzeźba PIRAMIDA!

Wszystkie 3 rzeźby zostały wykonane we współpracy z „Pracownią” Jacka Żakowskiego charakteryzującą się niesamowitą dbałością o estetykę i walor artystyczny. Ich realizacja objęła wszelkie etapy, od powstania projektu technicznego oraz warsztatowo-konstrukcyjnego na podstawie zamysłu artysty, poprzez wykonanie konstrukcji, nadanie jej końcowych kolorów oraz kształtów aż po instalacje w żądanej lokalizacji.

Rzeźby ze strony konstrukcyjnej:

Muchomory:

o wysokości od 2,7m do 3,2m, nóżki wykonano z rur stalowych. Ich kapelusze o średnicy od φ1,8m do φ2,2m formowano z jednego arkusza blachy poprzez zagięcie jej do żądanego kształtu. Kapelusz został osadzony na nóżce poprzez stalowe tuleje oraz wzmocniony rozpórkami.

Obelisk:

konstrukcja zbliżona do ostrosłupa wykonana została z kątowników równoramiennych wraz z wzmocnieniami w płaszczyznach ścian. W części centralnej wstawiony został element usztywniający z Rk. Okładzinę wykonano z blachy 5mm. Wszystko następnie zostało oczyszczone oraz wymalowane na niezliczoną ilość pasów w żądanych przez artystę kolorach. Obelisk stanął prostokątnej konstrukcji skrzynkowej, wykonanej z kątowników równoramiennych, blach oraz profili zamkniętych, która została obłożona betonem architektonicznym. Elementem łączącym obelisk z podstawą są bolce, wykonane ze stali wzmocnionej, które przechodzą przez wnętrze stalowych kul, wchodząc w tuleje w konstrukcji skrzynkowej.